Тодоров го објави поширокиот список на повикани кошаркари за февруарските натпревари со Естонија и Русија

todorov

Новиот селектор на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Тодоров објави поширок список од 24 повикани кошаркари на кои ќе смета за претстојните квалификациски средби со Естонија и Русија.

Македонија на 20 февруари ќе биде домаќин на Естонија, додека три дена подоцна ќе гостува кај фаворизираната Русија.

На поширокиот список се најде и Ненад Димитријевиќ од Хувентуд, а тука се и младиот Теодор Симиќ од Барселона, како и единствениот странец во репрезентацијата, Шејн Витингтон.

ПОШИРОК СПИСОК НА КОШАРКАРИ

Ненад Димитријевиќ (Joventut Badalona)

Андреј Магдевски (МЗТ Скопје Аеродром)

Кристијан Николов (МЗТ Скопје Аеродром)

Марјан Младеновиќ (Работнички)

Бобан Стајиќ (Кожув)

Лука Савиќевиќ (Spanish Basketball Academy)

Војдан Стојановски (Pau Lacq-Orthez)

Дамјан Стојановски (МЗТ Скопје Аеродром)

Марко Симоновски /

Адем Мекиќ (Пелистер)

Андреј Јакимовски (Reale Mutua Basket Torino)

Марко Миловановиќ (Cremona Basket)

Андреј Митревски (Феникс 2010)

Стојан Ѓуроски (ALM Évreux Basket)

Андреј Маслинко (МЗТ Скопје Аеродром)

Филип Бакоч (Еуро Никел 2005)

Бојан Крстевски (МЗТ Скопје Аеродром)

Јетмир Зеќири (Пелистер)

Шејн Витингтон (Real Betis)

Кирил Николовски (Работнички)

Љубомир Младеновски (Работнички)

Бојан Трајковски (Кожув)

Виктор Ефремовски (Работнички)

Теодор Симиќ (Barcelona)

Facebook Коментари