Поврзете се со нас

Формула 1

Тимскиот шеф на Хас откри зошто Грожан не добил отказ

Објавено

на

Хас имаше лоша сезона во Формула 1 шампионатот во 2019 година, а многумина очекуваа сигурен отказ за Ромен Грожан кој потфрли со своите настапи.

Сепак, тимскиот шеф Гинтер Штајнер откри дека таквиот потег би бил непотребен и речиси некоректен.

– Да замениш еден или двајцата возачи значи да им префрлиш дел од вината, што според мене не е правилно. Перформансите на болидот немаа никаква врска со нив, понекогаш промената е добра работа бидејќи ја менува динамиката, но тоа не значи дека ќе донесе успех.

– Во моментов имам многу поважни работи, доволно сум зафатен со други грижи за да подготвувам и нов пилот, – вели Штајнер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни