Поврзете се со нас

Боречки спортови

Тимовите на Џошуа и Фјури договориле дуел за обединување на појасите во тешка категорија

Објавено

на

blank

Тајсон Фјури и Ентони Џошуа ќе се соочат во рингот во блокбастер борба, која денеска ја најави промотерот Боб Арум.

Британскиот дуел кој ќе донесе комплетирање на сите појаси од еден од двајцата боксери беше предмет на преговори изминатиот период, а Арум потврдил дека несогласувањата се решени и големите ривали ќе се соочат наредниот период.

Џошуа е сопственик на појасите во ИБФ, ВБО и ВБА верзиите, додека Фјури е ВБЦ шампион во тешка категорија, па победникот ќе ги обедини појасите во сите важни верзии во тешка категорија.

Фјури одамна го предизвикуваше Џошуа, а тој прифати да се организира ваков спектакл уште по триумфот над Кубрат Пулев во декември.

Засега не е јасно во кој термин ќе биде организирана борбата, но двете страни наскоро веројатно ќе ги објават деталите.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни