Поврзете се со нас

АТП

Тиафо во епизодата: Најлошиот сервис во историјата на тенисот (Видео)

Објавено

на

Foto:instagram.com/bigfoe1998

Голем дел од тенисерите ја користат последната седмица подготовки за Вимблдон со настап на официјален турнир, па така овие денови ќе биде актуелен турнирот во Истбурн, Англија.

Вчера беше одиграна првата рунда натпревари во Британија, а поради стилот на игра, еден од највпечатливите мечеви беше оној меѓу Бублик и Тиафо.

Казахстанецот се избори за пресврт и славеше со 2:1 во сетови, но посебно чудна беше ситуацијата во решавачкиот сет во кој буквално го декласираше противникот.

Бублик славеше со 6:0, но доби помош и од Американецот кој изгледаше сосема незаинтересирано и немотивирано на теренот, па го изведе и најлошиот сервис во поновата историја на тенисот.

Тиафо не само што не го погоди полето кое го гаѓаше, го утна и теренот, а топчето заврши на комплетно друга страна и ги шокираше и коментаторите.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни