Поврзете се со нас

АБА лига

ТФТ подобар од Цедевита Јуниор за прв триумф во АБА2

Објавено

на

Фото: ABA League/ Dragana Stjepanovic

ТФТ успеа да го победи тимот на Цедевита Јуниор (78:68) и го оствари првиот триумф во новата сезона на регионалната АБА2 кошаркарска лига.

Турнирот во Златибор донесе интересен последен дуел на денешната програма, а на него ТФТ и Цедевита Ј. отидоа на полувреме со израмнет резултат, а на сличен начин го започнаа и последниот период.

Во него македонскиот претставник беше поснаодлив и на крајот заслужено ги освои бодовите против денешниот ривал.

Симонс со 19 и Ташовски со 13 поени беа најефикасни во скопскиот тим, додека Карачиќ и Коси со по 16 поени се истакнаа во тимот на Цедевита.

По денешниот трет дуел, ТФТ има ист ефект како МЗТ (1 победа, 2 пораза), а му следува македонското дерби со Пелистер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни