Поврзете се со нас

БИБЛ лига

ТФТ не успеа да обезбеди победа против Берое

Објавено

на

Кошаркарите на ТФТ имаа одличен почеток, но тоа не го искористија за позитивен резултат (83:87) на дуелот со бугарски Берое во рамките на БИБЛ.

Скопскиот тим го доби првиот период со 28:23, но следуваше фуриозен одговор на гостите, кои на полувреме имаа предност 56:43.

ТФТ успеа да се врати по оваа голема негатива, стигна до 58:58 и имаа минимална негатива пред почетокот на последниот период.

Берое сепак успеа да одигра подобро во оваа делница и на крајот да слави со 83:87, нанесувајќи му пораз на македонскиот претставник на стартот на втората фаза во БИБЛ.

Андерсон со 19 и Херис со 18 поени биле најефикасни кај ТФТ, додека најдобар реализатор кај Берое бил Гевин.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни