Поврзете се со нас

Македонија

ТФТ ја доби драмата со Работнички, Пелистер со „стотка“ против Куманово

Објавено

на

Кошаркарите на ТФТ издвојуваа драматична победа над Работнички од 92-89 во средбата која вечерва се одигра во СРЦ „Кале“.

Ова беше дуел во кој гостите добија три од четирите четвртини, но тоа не беше доволно и по 40 минути игра резултатот гласеше 80-80 што значеше дека ќе имаме продолжение за да се добие победникот. Во овој екстра период подобро се снајдоа избраниците на Боро Смилковски и со 12-9 се избори за 11. славје во сезоната.

Костоски со 25 поени беше прв стрелец, а двоцифрен беа и останати членови од стартната петорка. Џелетовиќ со 20 беше најефикасен играч кај центарци.

Пелистер пак имаше фуриозна партија против Куманово кого го доби со 104-70. Само првата четвртина беше израмнета (24-24) по што фаворитит почна да го крши отпорот на кумановци.

Карпентер со 19 и Хаџифејзовиќ со 17 поени беа лидери на „зелено-белите“, Џеферсон за гостите уфрли 18 кошеви.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни