Поврзете се со нас

БИБЛ лига

ТФТ го надигра Ибар и обезбеди пласман во новата фаза на БИБЛ лигата

Објавено

на

blank

Кошаркарите на ТФТ го победија Ибар со 91:75 и со тоа обезбедија пласман во следната фаза во БИБЛ лигата.

Скопскиот тим одигра одличен натпревар особено во првиот дел во кој и ја направија клучната разлика. Имено избрнаиците на Смилковски првите 20 минути ги реализираа со 59-32, па огромната позитива од 27 поени во второто полувреме само ја одбранија и со тоа дојдоа до место во двете „интернационалните“ групи каде и и составот на Куманово.

Андерсон беше прво име во редовите на ТФТ со 24 поени, Николов пак даде 12 поени со 6 скокови.

Кај Ибар, Хуремовиќ беше автор на 16 поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни