Поврзете се со нас

Англија

Тен Хаг за засилувањето кое доживува кошмар на „Олд Трафорд“: Жал ми е за него

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManUtd

Мејсон Маунт доживува вистински кошмар на стартот на својата етапа во Манчестер Јунајтед, бидејќи првите месеци во клубот се за вистински заборав не само поради прикажаните перформанси, туку и поради здравствената состојба.

Маунт не успеа да влезе во посакуван континуитет на натпревари и голема причина за тоа се повредите, поради кои Мејсон сега нема официјален настап цели два месеци.

За да биде уште полошо, прогнозите не се воопшто добри и Тен Хаг зборуваше отворено за тоа во соочувањето со англиските новинари, на кој им откри дека би било добро ако Маунт влезе во посакуван ритам во завршниот дел од сезоната.

– Тој се мачи со повреди од вториот меч во сезоната. Се враќа од време на време, но потоа заработува нова повреда. Тоа секако не е идеално за него. Знам дека е фрустриран и жал ми е за него. Навистина секој ден сум тука за него, тој дојде кај нас со огромни очекувања, но и јас имав големи очекувања од него.

– Без оглед на разочарувачкиот стасрт, сигурен сум дека тој ќе биде добар играч за нас. Пред да дојде до тоа, мора да бидеме претпазливи и да се увериме дека целосно ќе се опорави. Нема да брзаме, најважно е да биде фит.

– Ќе се оди чекор по чекор, нема да брзаме. Се надеваме дека ќе биде фит и важен за нас на крајот од сезоната. Се надевам дека ќе си го пронајде местото во тимот, или дека ќе има некоја улога во овој тим до крајот на сезоната, – изјави Тен Хаг.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни