Поврзете се со нас

Англија

Тен Хаг ги обвини противниците дека таргетирале еден играч на Јунајтед: Не ме чуди што се повреди

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManUtd

Бруно Фернандеш одигра важна улога во победата која ја оствари Манчестер Јунајтед кај Нотингем Форест, бидејќи тој беше асистент на клучниот гол кој го постигна Касемиро.

Јунајтед славеше со 0:1 и се пласираше во четвртфиналето на ФА Купот, а во првите реакции по овој натпревар, Ерик Тен Хаг директно ги обвини противниците за прегрубата игра кон капитенот на неговиот тим.

Тен Хаг посочи дека играчите на Нотингем го таргетирале Бруно и му нанеле многу непријатни удари, поради кои Фернандеш на крајот го заврши мечот и со повреда.

– Не сакам да навлегувам во тоа од каков карактер е повредата, сами видовте дека играчите на Нотингем го таргетираа него. Не ме чуди што се повреди.

– Имаше безброј прекршоци врз него, можеби сум преостар, но добив впечаток дека ривалите му влегуваа цврсто при секој допир кој го имаше со топката, – изјавил Тен Хаг, па додал.

– Затоа, кога ќе видам дека некој го критикува Бруно, за мене тоа изгледа патетично. Тој играше со незгодна повреда во саботата, но сега повторно му се стави на располагање на тимот и одигра докрај. Игра со болки и се жртвува за тимот, тоа го правеше и лани и тоа е доволен доказ за лидерските капацитети кои ги поседува, – завршил Холанѓанецот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни