Поврзете се со нас

Англија

Тен Хаг бил причината за прераната разделба на Рангник и Манчестер Јунајтед

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManUtd

Доаѓањето на Ерик тен Хаг на менаџерската позиција и ставот на холандскиот стручњак за Ралф Рангник, била главната причина што Германецот порано од предвиденото ја заврши соработката со Манчестер Јунајтед.

Рангник требаше да извршува советничка функција по крајот на сезоната, но излезе дека сепак ќе замине од „Олд Трафорд“ и во иднина ќе биде само австриски селектор.

„ЕСПН“ тврди дека причина за ваквото сценарио бил Тен Хаг, кој одбивал да има посериозна комуникација и средби со Рангник.

Тен Хаг прифатил телефонска комуникација, додека Рангник инсистирал да се види во живо со својот наследник, за на крајот Манчестер Јунајтед да реши да ја прекине соработката со германскиот стручњак.

Изворот на „ЕСПН“ вели дека Рангник првично планирал да ја комбинира советничката функција со селекторската, но кога сфатил дека нема желба за соработка од другата страна, прифатил да стави точка на ангажмнот во редовите на премиерлигашот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни