Поврзете се со нас

Шпанија

Тебас: Не гледам како Барселона може да си го дозволи Левандовски

Објавено

на

Роберт Левандовски најави заминување од Баерн Минхен, а како сериозен кандидат за неговиот потпис се смета Барселона.

Каталонците би сакале врвен напаѓач од рангот на Полјакот, но финансиската ситуација на клубот сериозно ги ограничува инвестициите и за летниот преоден рок.

Тоа го потврдува и првиот човек на Ла Лига, Хавиер Тебас.

– Имајќи ја предвид актуелната финансиска ситуација и буџетот за платите, не гледам како би го реализирале овој трансфер.

– Споменуваа продажба на „Барса Естудиос“, но од тоа засега нема ништо, а математиката е многу едноставна.

– Не можеш да имаш минус поголем од 500 милиони евра за две сезони и потоа да понудиш богат договор на некој фудбалер. Во моментов се сомневам дека Левандовски може да дојде во Барселона, – вели Тебас.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни