Поврзете се со нас

Германија

Тажна вест: Ненадејно почина легендарниот бек кој и ја донесе светската титула на Германија (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBayern

Германската јавност со голема неверица ја пренесува веста за ненадејната смрт на Андреас Бреме, легендарниот лев бек на Баерн и Интер, но и германската фудбалска репрезентација.

Бреме беше човекот кој и ја донесе претпоследната светска титула на Германија, бидејќи неговиот гол од пенал беше клучен за победата на „панцирите“ над моќната Аргентина водена од Диего Армандо Марадона во 1990-та година.

Бреме најмногу ќе остане во сеќавање по голот на мундијалот во Италија, но и по тоа што истата година заврши трет во изборот на „Златната топка“.

Тажната вест за неговата смрт ја потврди сопругата Сузан Шафер, а според информациите на германските медиуми, 63-годишниот Анди починал како последица на срцев удар.

Бреме играше на позицијата лев бек и важеше за дефанзивец кој често знае да се запише во листата на стрелците, а покрај тоа што триумфираше како репрезентативец, беше извонреден и во Кајзерслаутерн, Баерн и Интер.

„Нераѕурите“ меѓу првите изразија сочувство до семејството на Бреме, а во негова чест играчите ќе носат црни ленти на дресовите на дербито со Атлетико во Лигата на шампионите.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни