Таунс: Мојата мајка е во кома, имаше симптоми на коронавирусот (ВИДЕО)

Karl-Anthony Towns

Првата ѕвезда на Минесота Тимбервулвс, Карл-Ентони Таунс се одлучи јавно да проговори и да се вклучи во борбата против коронавирусот откако неговата мајка Жаклин Круз заврши во болница и е во медицински индуцирана кома и на вентилатор.

-Мислам дека е важно секој да ја разбере сериозноста на она што се случува во светот сега со коронавирусот, со оглед на тоа каде е сега мојот живот би можел да помогнам, па затоа решив да го направам ова видео. На почетокот на минатата недела ми кжаа дека моите родители не се чувствуваат добро. Мојата прва реакција беше веднаш да побараат медицинска помош. Нема причина да чекате, само одете во најблиската болница. По неколку дена, откако не покажа знаци на подобрување, јас бев многу непопустлив и заминав во болница и да побарам понатамошна проценка. Поточно сестра ми и кажала дека мора да се тестира за корона. Мислам дека никој навистина не разбра што е тоа, со влошена состојба. Постојано се влошуваше, таа се влошуваше, а болницата правеше сè што можеше. Таа не можеше за закрепне, температурате не паѓаше. Беше многу непријатно. Неговите бели дробови се влошуваа, нејзината кашлица се влошуваше. Се влошуваше. Таа се влошуваше – и секогаш чувствувавме дека следниот лек ќе помогне. Ова е оној што ќе го заврши. Оваа мешавина ќе ја среди работата, -истакна Таунс во дел од своето емотивно видео на Инстаграм.

-Таа е во медицински индуцирана кома. Од тој ден немам разговарано со неа, не можев да комуницирам со неа. Јас штотуку добив нови информации за нејзината состојба. Тешко е, од ден на ден само гледаме како оди. Ние сме позитивни. Јас сум многу позитивен. Затоа, јас ја чувам силата за секого и моето семејство, -додаде Таунс кој е еден од најдобрите играчи на својата позиција во НБА лигата.

Facebook Коментари