Татарушану одбрани еден пенал, Милан на потежок начин до четвртфиналето на купот (Видео)

Чипријан Татарушану оствари една одбрана во пенал завршницата на дуелот меѓу Милан и Торино, а тоа беше доволно „росонерите“ да изборат пласман во четвртфиналето на италијанскиот куп.

Фаворитот го почна натпреварот со Златан Ибрахимовиќ, но не само што немаше гол по првиот дел, туку и во продолжението во кое Швеѓанецот не играше, а Милан се засили со играчи како Чалханоглу, Кеси и Ернандез.

Домаќините почесто се обидуваа да го совладаат Вања Милинковиќ-Савиќ, но фактот што не успеаја, значеше продолжение од 30 минути, во кое повторно немаше погодок. Во второто полувреме, Донарума како резервен голман заработи црвен картон и беше испратен во соблекувалната.

Пеналите го решаваа патникот во следната рунда, а таму Татарушану го одбрани ударот на Ринкон во четвртата серија и тоа беше доволно за победа од 5:4 на Милан во пенал рулетот и место во четвртфиналето.

Следен противник на Милан ќе биде победникот од дуелот меѓу Фиорентина и Интер.