Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Талант со емотивната порака од пресот до трагичарот Алекс Душебаев (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/ehfcl

Виве Кјелце не загуби на ниту еден натпревар со Барселона оваа сезона во регуларен тек, но кога беше најважно, каталонскиот гигант имаше поголема умешност и вчера испиша историја во Келн.

Големото финале во Лигата на шампионите не доби победник по 60 минути игра и по одиграно продолжение, па на крајот решаваше пенал рулетот и подобрата концентрација на играчите.

Во такви услови, подобро се снајде Барса која испиша историја и стана првиот тим кој ја одбранил титулата на фајнал-фор турнир во Лигата на шампионите, а трагичар во пенал рулетот беше поранешниот вардарец, Алекс Душебаев.

Перез Де Варгас го доби дуелот на двајцата Шпанци и го фрустрираше ракометарот на Кјелце, кој подоцна на прес-конференцијата мораше да биде утешен и од својот татко и тренер, Талант Душебаев.

– Можам да бидам само многу горд. Игравме три меча со Барселона и никогаш не изгубивме. Загубивме само на пенали. Сакам да искажам благодарност до Алекс Душебаев, знам дека сега за него е многу тешко. Јас како тренер и како татко можам да го кажам следното: Ти си најдобар и ти си најдоброто што сум го имал во мојот живот, – изјави Талант.

Кјелце во регуларниот дел од сезоната двапати ја победи Барселона, но вчера во финалето загуби во драмата со пенал рулет и остана без европската титула.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни