Поврзете се со нас

Англија

„Тајмс“: Сити и Челси соочени со пожестока казна од таа доделена на Евертон

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManCity

Вчерашната одлука за одземање 10 бодови на Евертон може да биде најава за многу поголема бура во Премиер лигата.

„Тајмс“ денеска излезе со информација дека по казната за клубот од Ливерпул, независната комисија која одлучува за ваквите санкции може да испорача многу пожестоки казни за Манчестер Сити и Челси.

Премиер лигата веќе има докази за прекршување на финансискиот фер плеј од страна на многу побогатите премиерлигаши, а со оглед на бројот на прекршени правила и престапи, казните би ги ставиле Сити и Челси во многу непријатна ситуација.

„Тајмс“ најавува казни со одземање најмалку 30 бодови за двете екипи, па дури и исфрлување од Премиер лигата и префрлување во понизок ранг на натпреварување.

Во моментов Сити е на врвот со 28 бодови, па најавената казна би значела враќање на дното на табелата, додека Челси би бил во многу понезгодна ситуација бидејќи досега освои само 16 бодови.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни