Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Суперкомјутерот на „ОПТА“ го одреди главниот фаворит за освојување на титулата во ЛШ (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBayern

„ОПТА“ важи за најпозната светска компанија за спортска анализа и напредната технологија која се користи често носи интересни податоци за фудбалските фанови, но Британците го користат својот суперкомпјутер и за правење на прогнози.

Вчера дознавме кои осум тима ќе се борат во четвртфиналната финалната фаза во Лигата на шампионите, па откако ги добивме последната два учесници меѓу осумте најдобри, „ОПТА“ ги проследи резултатите од симулацијата која ја направил суперкомјутерот.

Манчестер Сити како актуелен бранител на титулата има најмногу шанси за освојување на најпрестижниот трофеј, односно компјутерот вели дека повеќе од 30 проценти се на страна на „граѓаните“.

Втор во поредокот е Реал Мадрид кој добил речиси 17 процени од суперкомпјутерот, а навистина интересно е што Борусија Дортмунд добива повеќе шанси од останатите шпански претставници.

Според „ОПТА“, Барселона е втора отпозади кога се шансите за освојување на трофејот во ЛШ, додека најмалку шанси му се даваат на Атлетико Мадрид (само 4 проценти).

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни