Поврзете се со нас

Шпанија

Суарез: Тренингот со Меси и Иниеста беше брутален

Објавено

на

Сегашниот фудбалер, член на шпанскиот прволигаш Селта Виго, Денис Суарез се потсети на своите епизоди во Манчестер Сити и Барселона, односно какво било целототоа искуство и што за него значело да тренира с ѕвезди како Лионел Меси и Андрес Иниеста.

-Бев во Сити две години. Тие сакаа да го обновам договорот, но претпочитав да одам во Барселона. Никој не знае што би се случило. Можеби да останев редовно ќе играв, но ја донесов одлуката да одам во Барселона и тоа беше вистинското за мене затоа што играв многу натпревари за нивниот прв тим.

-Да се тренира со Меси и Иниеста…брутално. Лео е најдобар, Андрес пак е пример за мене. Не можев да чекам да научам од нив и да играм со нив, Меси тренира како што игра. Сака да победува: во секоја сесија, мора да победи.

-Ама во Сити тренирав со Давид Силва, тој е на исто ниво. Вие во Англија можеби ја цените брилијантноста на Силва, ама во Шпанија не сум сигурен дека сите сфатија колку фантастичне беше тој. Силва ја достигна висина на Чави и Иниеста.

-Не можам да зборувам со авторитет за целата историја на Сити, но Силва без сомнение е најдобриот играч на Сити во изминатата деценија, -порача Суарез.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни