Поврзете се со нас

Европски првенства

Србија го заврши настапот на ЕП, Данска има предност пред Словенија според невообичаен параметар

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/dbufodbold

Натпреварите Англија-Словенија и Србија-Данска не донесоа ниту еден гол во вечерната програма на ЕП во Германија, па со тоа Англија го задржа првото место во групата, додека Србија го заврши настапот на овој шампионат.

Англичаните повторно не победија и ги разочараа своите фанови со неубедливото издание против цврстата Словенија која имаше јасен план да не загуби, но утеха за фановите е што „трите лава“ го освоја првото место и одат во делот од костурот во кој ги избегнуваат Шпанија, Германија, Франција и Португалија.

Интересна ситуација се случи во борбата за второто место, а Данска и Словенија имаа исти параметри се до последниот, односно скандинавската селекција ќе биде втора поради фактот што има подобар ФИФА ранкинг од Словенија.

Ова значи дека Данска во осминафиналето оди на селекцијата на Германија и тој натпревар ќе се игра во сабота.

Противникот на Англија ќе биде дополнително познат, а натпреварот е планиран за во недела.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни