Поврзете се со нас

Германија

Спектакл во Дортмунд: Мајстории на Белингем и Рејна и седум гола во трилерот на „Сигнал Идуна парк“ (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/BlackYellow

Борусија Дортмунд е симбол за голеади во Бундеслигата со години наназад, па така беше и денеска при рестартот на сезоната за овој тим од „Сигнал Идуна парк“.

Искрените фудбалски фанови на Бундеслигата можеа да уживаа во вистински фудбалски спектакл во Дортмунд, бидејќи можеа да видат седум гола, три враќања на гостинот и победа на фаворитот.

Борусија постојано водеше и имаше предност од 1:0, 2:1, 3:2, но на крајот како пресуден се покажа мајсторскиот гол на Рејна за конечни 4:3.

Аугзбург три пати се враќаше и покажа карактер со головите на Мајер, Демировиќ и Чолина, но сепак немаше одговор за последната мајсторија на Рејна.

Претходно, Борусија првпат поведе со извонреден гол на Белингем, а головите за 2:1 и 3:2 беа дело на Шлотербек и Бино Гитенс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни