Поврзете се со нас

Лига Европа

Специјална вечер за Жозе: Мурињо може да стане најуспешниот тренер историјата на европските натпреварување

Објавено

на

Жозе Мурињо е еден од најдобрите тренери во светот на фудбалот, а уште една потврда за тоа можеме да добиеме оваа вечер каде Португалецот може да стане најуспешниот стратег во натпреварувањата кои се под капа на Европската фудбалска федерација (УЕФА).

Вечерва неговата Рома се соочува со Бетис во Лига Европа, а ако калчолигашот успее да обезбеди триумф тоа ќе биде 107 триумф на „специјалниот“ во Европа и на тој начин ќе го мине легендарниот сер Алекс Фергусон.

Најблиску до Мурињо и Фергусон е Карло Анчелоти кој е на бројката од 105 триумфи.

Дуелот Рома-Бетис се игра од 21 часот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни