Поврзете се со нас

Шпанија

Специфичниот договор на Депај го комплицира заемот во Јувентус

Објавено

на

foto: https://www.facebook.com/fcbarcelona/

Јувентус е еден од клубовите кои посакуваат да го ангажираат Мемфис Депај за новата сезона, а Барселона нема да прави проблеми доколку Холанѓанецот најде нова средина.

Доаѓањето на Роберт Левандовски дополнително ги намали шансите на Депај за пристојна минутажа, додека Јувентус и натаму бара за поддршка во нападот за Душан Влаховиќ.

Сепак, желбата на Италијанците е да го доведат Депај како позајмен играч, додека Барселона повеќе би сакала да заработи од негов трансфер уште ова лето.

Ситуацијата е невообичаена поради специфичниот договор на Депај со Барса, бидејќи фудбалерот потпиша на само две години по доаѓањето минатото лето.

Тоа значи дека за да биде позајмен со опција за откуп на договорот, треба првично да ја продолжи соработката со Барселона за барем уште една сезона, но тоа не е посакувана опција за фудбалерот и неговите агенти.

Барса и Јувентус имаат добра соработка и можно е да биде донесено брзо решение за начинот на кој Депај би се преселил во Торино, иако се чини дека Макс Алегри ќе им даде приоритет на други фудбалери.

Левандовски му го „украде“ бројот на Депај: Со сета почит кон Мемфис, но…..

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни