Поврзете се со нас

Италија

Сопствениците на ПСЖ ќе ја спасуваат Сампдорија од банкрот

Објавено

на

foto: https://twitter.com/sampdoria

Неуспешниот обид на Сампдорија да обезбеди опстанок во Серија А лесно може да биде надополнет со банкрот на клубот, а таквото сценарио може да се избегне со најавената инвестиција на француски „Лекип“.

Катарската компанија која стои зад ПСЖ потврдила интерес за преземање на сопственоста на Сампдорија и тоа заедно со сопственикот на Лидс, Андреа Радрицани.

„Лекип“ тврди дека Насер Ал Келаифи и неговата екипа сакаат само мал дел од акциите на клубот од Џенова, додека управувањето би му било препуштено на Радрицани и неговите бизнис партнери.

Сампдорија следната сезона сигурно ќе игра во Серија Б, но над глава и висат неисплатени трошоци и плати и спречување банкрот.

Доколку се случи најлошото сценарио, поранешниот европски вицешампион ќе треба да стартува од Серија Д.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни