Поврзете се со нас

Англија

Солскјер го следи „Последниот танц“ од Џордан и направи паралела: И ние во клубот имавме еден Мајкл Џордан

Објавено

на

Документарниот филм посветен на легендарниот кошаркар, Мајкл Џордан привлече големо внимание во светската јавност.

Серијата „Последниот танц“ ги освојува симпатиите на вљубениците во спортот, а истата доловува досега непознати моменти од животот на Мајкл Џордан и соблекувалната во тимот на Чикаго Булс.

Дека ја прати оваа серија потврди и тренерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер кој направи и паралела и посочи дека и во тимот во кој тој играл имале свој лидер, баш како што Чикаго имал лидер во Мајкл Џордан.

– Филмот ме врати во времето кога бев играч во феноменалниот тим на Сер Алекс. Кога го гледам Мајкл Џордан како лидер, во истиот момент помислувам на Рој Кин кој за нас беше нешто слично. Има доста сличности со нашиот тим кога го гледам овој документарец, -изјави Оле Гунар Солскјер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни