Поврзете се со нас

Европски првенства

Собослаи шокиран од бавната реакција на лекарите: Неколку секунди спасуваат живот!

Објавено

на

Foto:x.com/MLSZhivatalos

Барнабас Варга падна во бессознание и мораше да биде освестуван од лекарите по тешкиот удар кој го доби во второто полувреме од натпреварот меѓу Унгарија и Шкотска, а токму овој прекин натпревари мечот да добие продолжение од десет минути.

Унгарија на крајот победи со 1:0 и триумфот му го посвети на својот повреден фудбалер, кој од теренот заврши директно во болница, каде денеска му биле извршени и операции на јаболчната коска.

Варга нема да настапи до крајот на Европското првенство и ќе мора да се рехабилитира од непријатната повреда, а додека неговиот татко открива дека операцијата минала успешно, Доминик Собослаи остана огорчен од бавната реакција на лекарите.

Ѕвездата на Ливерпул оттрча до аут линијата и ги натера лекарите да почнат да трчаат до неговиот соиграч кој лежеше на земја, па критиката која ја испрати во јавноста секако беше наменета и за водечките луѓе на УЕФА.

– Не можам да го разберам протоколот на УЕФА, не знам зошто лекарите не трчаат во тие непријатни моменти. Ова прашање треба да си го постават сите. Неколку секунди можат да спасат живот.

– Се надевам дека никогаш повеќе нема да искусиме нешто вакво на теренот. Нешто мора да се промени околу ова, мора да има побрза реакција, – изјави Собослаи, играчот кој беше еден од оние кои завршија со солзи во драматичните моменти на теренот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни