Поврзете се со нас

Билијард и Снукер

Снукер чудо во „Крусибл“: Белгиецот Бресел го направи најголемиот пресврт во историјата

Објавено

на

Светското првенство во снукер важи за најелитен турнир во текот на секоја сезона и најпосакуван трофеј за најголемите ѕвезди кои добиваат можност да се натпреваруваат во „Крусибл“.

Рони О’Саливен годинава не успеа да го помине четвртфиналето и нема да го брани трофејот, а на тој пат го запре белгискиот снукер мајстор, Лука Бресел, кој успеа да се врати од негатива 10:6 и со седум фрејмови по ред стигна до победа од 13:10 против фаворитот.

Бресел направи уште поголем подвиг во полуфиналната серија против кинескиот ривал Си Џиахуи и тоа не со самата победа (17:15), туку со начинот на кој стигна до неа.

Вчера Бресел губеше со 14:5 во фрејмови и ретко кој го немаше отпишано од прв пласман во финалето на турнирот на Шефилд, но Белгиецот успеа да освои дури 11 фрејмови по ред и да дојде до предност од 16:14 во текот на денешниот ден.

Противникот успеа да намали, но не и да го сопре неверојатниот налет на Бресел, кој на крајот избори финале со најголемиот пресврт направен на најголемиот и најважниот снукер турнир во историјата.

Не помалку важно, Белгиецот е првиот финалист во историјата на Светското првенство во „Крусибл“ кој доаѓа од континентална Европа.

Ривал на Бресел во финалето во „Крусибл“ ќе му биде Марк Селби.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни