Поврзете се со нас

Свет

Снајдер: Не беше фер што не ја освоив „Златната топка“ за 2010 година

Објавено

на

Foto:twitter.com/EURO2024

Весли Снајдер смета дека заслужил да ја освои „Златната топка“ за 2010 година, но вели дека никогаш посебно не жалел што истата му припадна на Лео Меси.

Холанѓанецот освои триплета со Интер во сезоната 2009/10 и стигна до финалето на СП со Холандија, па тврди дека поразот од Шпанија на мундијалот му создава најголема болка.

– Беше малку нефер што не ја освои „Златната топка“, а истата отиде во рацете на Меси.

– Но, не сум човек кој ќе плаче за тоа, секогаш ми биле поважни колективните успеси. Ако треба да бирам меѓу Лигата на шампионите и „Златната топка“, секогаш ќе го изберам трофејот во ЛШ.

– Заслуживме да го освоиме и Светското првенство во 2010 година, но загубивме од Шпанија бидејќи противникот одигра импресивно и го освои трофејот. Пласманот во финалето беше голем успех, но поразот во него се уште ми создава болка, – рекол Снајдер.

Меси таа година беше елиминиран со Барселона од Интер во Лигата на шампионите, но освои 22 проценти од гласовите пред соиграчите Иниеста и Чави, додека Снајдер беше четврти со 14 проценти од гласовите.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни