Поврзете се со нас

Велосипедизам

Словенецот Роглич ќе ја одбрани титулата на шпанска Вуелта

Објавено

на

Словенецот Примож Роглич задржа голем дел од својата предност на претпоследната етапа на велосипедската трка околу Шпанија и утре официјално ќе биде промовиран како победник на „Вуелта 2020“.

Роглич денеска мораше да се соочи со сериозна закана од големите ривали Рикард Карапас и Хју Карти, кои го искористија планинскиот сегмент од етапата за да направат предност во однос на Словенецот.

Сепак, Роглич во завршницата успеа да надомести дел од секундите и има пристојна предност во пресрет на утрешната кратка етапа низ улиците на Мадрид.

Денешната 17. етапа му припадна на Французинот Давид Гауду, а второто и третото место ги освоиле Гино Мадер од Швајцарија и Јон Изагире од Шпанија.

Победата на Роглич значи одбрана на неговата титула на Вуелта од минатата година и продолжување на одличната серија по неодамнешното второ место на Тур де Франс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни