Поврзете се со нас

Европски првенства

Словенците дури сега открија кому Роналдо му го подари дресот

Објавено

на

Неодамна во Германија се одигра осминафиналето на Европското првенство меѓу Словенија и Португалија, во кое дури по изведувањето на пенали Португалците се пласираа во четвртфиналето.

Роналдо беше ѕвезда на ноќта, иако за малку ќе станеше трагичар. Искусниот фудбалер Ал-Наср го промаши пеналот, односно неговиот удар го одбрани Јан Облак.

Роналдо после тоа беше во солзи, подоцна објасни дека плачел затоа што ја видел својата мајка која исто така плаче на големиот екран. И покрај промашениот пенал, Кристијано ја презеде најголемата одговорност како капитен во пенал рулетот, реши прв да го изведе првиот пенал и постигна гол.

Диого Коста забележа дури три одбрани, па Португалецот го прослави пласманот меѓу осумте најдобри.

И на Словенците и беше одадено признание по се што покажаа, беа храбри до самиот крај, но не најдоа сили да направат голема сензација.
По исцрпувачки 120 минути игра и пенали, сите го „бркаа“ Роналдо и секој словенечки репрезентативец сакаше да си размени дресови со него.

Неколку дена по натпреварот, словенечкиот портал „Ekipa24.si“ ексклузивно објави како Андраж Шпорар го добил дресот на Роналдо.

На едно видео се гледа како Шпорар му приоѓа на Роналдо, му честита, а потоа го прашува за дресот. Португалецот му гестикулираше дека истото ќе му го даде во соблекувалната. Како што пишуваат Словенците, големата ѕвезда го одржа ветувањето, па Словенецот за спомен го доби дресот на најголемата фудбалска ѕвезда.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни