Поврзете се со нас

Англија

Сколс со став за засилувањето на Ливерпул кое не се вклопи во тимот: Тој не е играч за Јирген Клоп

Објавено

на

blank

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед кој повремено се јавува и како аналитичар на фудбалските случувања во Англија, Пол Сколс верува дека Тијаго Алкантара не е најдобро решение за тимот на Ливерпул.

Според Сколс, Алкантара не може да се вклопи во системот на игра на Ливерпул кој го форсира Јирген Клоп и кој бара постојано трчање со тројца играчи во средината на теренот.

– Начинот на кој Ливерпул игра со тројца играчи во средината не е најдобар за неговите нозе, па мислам дека класично централна позиција во средината повеќе би му одговарала. Кога си на пошироката позиција во тројката на средината тешко е да се снајдеш ако не си таков тип на играч, а Тијаго не е таков тип на играч.

– Тој треба да игра во средината, да ги контролира нештата, да ги разигрува соиграчите, во тоа е добар. Не изгледа како да е добар играч за Јирген Клоп, нели?  Мислам дека подобро би се снашол во тимот на Манчестер ЈУнајтед. Со двајца играчи во средината со дефанзивен играч од средината каде Тијаго ќе ја контролира средината, -изјави Сколс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни