Поврзете се со нас

Свет

Сколс издвои двајца играчи кои денеска се најблиску до неговиот стил на игра

Објавено

на

Некогашниот ас на Манчестер Јунајтед, Пол Сколс кој со оваа екипа освои многу титули низ кариерата издвои, посочи двајца модерни играчи кои според него се најблиску до неговиот стил на игра.

Самиот Сколс се поврзува со две ѕвезди на Реал Мадрид, двајца големи шампионi- Лука Модриќ и Тони Крос.

-Би сакал да мислам дека играв како Лука Модриќ. Тој е поинаков од мене затоа што беше побрз од мене, може да го победи противникот, но јас во него гледам одредени црти, како контрола на играта.

-Веројатно повеќе сум насочен кон Тони Кроос, како додавач и повеќе како контролен играч. Тој навистина не се вклучува физички со луѓето и дава необични голови таму и тука. Мислам дека ако требаше да избирам меѓу двајцата, повеќе би бил како Крос отколку Модриќ.

-Кога ги гледам тие двајца за Реал Мадрид во тие одлични победнички тимови во европските купови, тие се тие двајца, -истакна Сколс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни