Поврзете се со нас

Светски првенства

Скариоло го објави списокот на играчи за пресметката со Македонија

Објавено

на

Предводникот на шпанската кошаркарска репрезентација, Серџо Скариоло го скрати списокот на играчи на кои ќе смета за дуелот со Македонија во квалификациите за Светското првенство.

Средбата се игра на 26 ноември, а за истиот Скариоло ќе има на располагање 16 играчи од кои ќе го формира идеалниот тим за дуелот против нашата селекција во „Јане Сандански“.

Најмногу играчи има од Уникаха и тоа четворица, двајца доаѓаат од Валенсија или поточно од тимот на Ненад Димитријевиќ, а на листата се и кошаркарки од Андора, Манреса, Сан Пабло Бургос, Тенерифе и Гран Канарија, Воедно треба да се каже дека Скариоло повика само еден играч кој настапува надвор од Шпанија тоа е ветеранот Кино Колом кој ги брани боите на АЕК од Атина.

Само за потсетување во нашата група се уште Украина и Грузија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни