Поврзете се со нас

Англија

Сити им се врати на победите, Њукасл доминира на „Сент Џејмс Парк“ (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/CBSSportsGolazo

Екипата на Манчестер Сити ја оправда улогата на фаворит и го оствари посакуваниот триумф над Брајтон на соочувањето на „Итихад“ во рамките на 9. коло во Премиер лигата.

„Граѓаните“ беа поразени од Арсенал и Вулверхемптон во претходните две рунди, па победата беше императив за избраниците на Пеп Гвардиола. До неа дојдоа со резултат 2-1, средба во која во листата на стрелци се запишаа Алварез и Халанд.

Домаќините овие голови ги даде до 19 минута, но потоа подзастана кога е во прашање овој аспект и тоа беше искористено од гостите кои внесоа немир во завршницата со голот на Фати во 73 минута.

Сепак нови промени немаше, Сити дојде до 21 бод со кој е на врвот на табелата.

Њукасл пак уште еднаш потврди дека „Сент Џејмс Парк“ е вистински тврдина и местоа каде каде освен што тешко се освојуваат бодови, тешко се дава и голови. Настрада Кристал Палас и тоа со 4-0, стрелци на погодоците беа Марфи, Гордон, Лонгстаф и Вилсон.

На другите терени, Борнмут загуби од Вулверхемптон со 1-2, Брентфорд го суреди Барнли (3-0), а бодовите ги поделија Нотингем Форест и Лутон (2-2).

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни