Поврзете се со нас

Англија

Сити го издвои дефанзивниот потег на Гвардиол: Нема поминување (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManCity

Јошко Гвардиол направи голем трансфер во Манчестер Сити и дојде да ја засили одбраната на европскиот шампион, па иако природна позиција му е онаа стоперската, на стартот е игран како лев бек.

Пеп Гвардиола го тестира Хрватот на неприродна позиција и првите два експерименти беа навистина добри, бидејќи Јошко одлично одговори во финалето на Суперкупот, но и вчера против Њукасл.

Подвижноста на Хрватот решава многу проблеми и пополнува одредени дупки во одбраната, па иако Манчестер Сити најчесто напаѓаше против Њукасл, имаше и моменти кога требаше да се брани.

Токму Гвардиол спречи една опасна контра на „страчките“, односно одлично се снајде во ситуацијата еден против двајца. Јошко покажа завидна антиципација и го прочита потегот на противникот, па овој потег беше издвоен и од страна на Манчестер Сити.

– Нема поминување!, – гласи објавата на Сити.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни