Поврзете се со нас

Италија

Симеоне направи непотребна глупост, Лаутаро го реши финалето во 91. минута (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/Inter

Интер ја одбрани титулата во италијанскиот Суперкуп со драматична победа над Наполо во финалето во Ријад, додека Симоне Инѕаги стана првиот тренер во историјата кој пет пати славел во ова натпреварување.

Во натпревар во кој изобилуваше тактичко надмудрување од двајцата тренери, слободно може да се каже дека клучниот момент се случи во 60-та минута, кога Џио Симеоне направи непотребна глупост и заработи црвен картон.

Напаѓачот собра два жолти картони во период од пет минути, па во ситуација кога го остави својот тим на цедило, беше јасно дека Интер ќе притисне и ќе фрли се на една карта до самиот крај.

„Нераѕурите“ не успеваа да пронајдат многу „дупки“ во одбраната на Наполи, но сепак ја дочекаа својата шанса во првата минута од судиското продолжение, па Лаутаро Мартинез во 91-та постигна гол вреден победа, а воедно и титула.

Капитенот на Интер ја дочека топката во срцето на шеснаесетникот, па немаше многу проблем да ја спроведе истата во мрежата и да постигне гол кој еуфорично го прослави со своите соиграчи.

Видеото од црвениот картон на Симеоне погледнете го ТУКА

Одлучувачкиот гол на Лаутаро погледнете го ТУКА

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни