Поврзете се со нас

ВТА

Швјонтек ќе „брка“ нова титула на Ролан Гарос (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: twitter.com/WTA

Најдобрата светска тенисерка, Ига Швјонтек обезбеди пласман во големото финале на Ролан Гарос, односно е само на еден чекор до нов пехар на грен слем свената.

Швјонтек потврди дека е во страшна форма и успеа со 2-0 во сетови да ја победи Беатирс Хадад Маја. Тенисерката од Полска беше доминатна во првата „рунда“ која ја реши со 6-2, но во втората Бразилката даде силен отпор, не се предаваше и решавачки беше тај-брејкот кој фаворитката го доби со 9-7.

Ова значи дека Ига ќе има шанса да ја одбрани титулата на Френч Опен, а за да се случи тоа ќе мора да биде подобра од Каролина Мухова.

Мухова е најпријатното изненадување, па денеска по една пеколна борба која траеше три сета и повеќе од три часа славеше над Арина Сабаленка со 7:6 (5), 6:7 (5), 7:5.

Финалето е закажано за в сабота од 15 часот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни