Поврзете се со нас

Атлетика

Швеѓанецот не застанува: Дуплантис постави нов рекорд на митингот во Франција (Видео)

Објавено

на

Шведската атлетска ѕвезда Арманд Дуплантис веќе подолго време нема никаква конкуренција и постојано се натпреварува сам со себе, односно намерно прави да ги урива сопствените рекорди на секој нареден митинг.

Дуплантис постави нови граници во категоријата скок со стап и ги надмина историските рекорди на Сергеј Бубка, а сега се подобрува себеси со секон нов настап.

Дуплантис постави нов рекорд во услови во сала на последниот митинг кој се одиржа во францускиот град Клермон, прескокнувајќи 6 метри и 22 сантиметри.

По два неуспешни обиди, Дуплантис ја прескокна поставената граница од трет пат и го освои првото место на Ол стар митингот во Клермонт, а воедно постави и нов рекорд.

– Кога доживувате вакви моменти, кога има ваква енергија и атмосфера во салата, во моментот кога полетувате со стапот, изгледа како да лебдите. Добив впечаток како моето тело воопшто да не слета на дуешкот после тој скок, – изјавил воодушевениот Дуплантис.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни