Поврзете се со нас

АТП

Шварцман за совршениот сегмент од играта на Федерер: Се што сакате можете да направите

Објавено

на

blank

Најдобриот аргентински тенисер, Диего Шварцман го посочи најдобриот сегмент од играта на Рожер Федерер кој сака тој да го има како играч.

Шварцман кој е на 13 место на АТП листата сака да го има сервисот на Федерер кој за него не е најсилниот, но е најмајсторскиот во светот на тенисот.

-Би го задржал сервисот на Федерер. Со тој сервис можете на направи се што сакате при вториот удар. Неговиот сервис е соврешен, не е најсилен, ама е мајсторски. Со втората топка можете да правите што сакате, -вели Шварцман кој воедно откри кој меч би сакал да го повтори ако може да се врати во минатото.

-Би се вратил повторно да одиграм против Надал на Ролан Гарос. Тој меч го загубив, ама имаше прекин поради дожд. Тогаш играв многу добро, -вели Диего кој тоа осминафинале во Париз го загуби во четири сета.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни