Поврзете се со нас

АБА лига

„Штрковите“ немаа решение за фантастичниот Реј: МЗТ со пораз се враќа од Лакташи

Објавено

на

Екипата на МЗТ Скопје доживеа пораз од Игокеа од 96-90 во последниот меч од денешната програма од 9.коло во АБА лигата.

Македонскиот шампион и пружи силен отпор на четата на Бајиќ, па така на 2:44 до крајот имаше предност од 88-86. Меѓутоа потоа Делалиќ даде осум поени во низа и му овозможи на својот тим водство од 94-88, водство кое Игокеа го сочува до крајот за 5 славје во шампионатот.

„Штрковите“ немаа одговор за фантастичниот Реј кој уфрли дури 37 поени, Танасковиќ пак со 18 му беше најголема поддршка. Кај МЗТ прво име беше Кефи со 21 поен, 8 асистенции, но и 7 загубени топки.

Во следното коло „металците“ го пречекуваат Борац што е одлична шанса за триумфот затоа што клубот од Чачак има 1-8 во досегашниот дел од сезоната.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни