Поврзете се со нас

Италија

Што се случува со Милан? Лацио го растури италијанскиот шампион (Видео)

Објавено

на

Foto: twitter.com/OfficialSSLazio

Екипата на Лацио славеше неочекувано лесна победа против тимот на Милан кого го растури со високи 4:0 на денешната средба на „Олимпико“.

Избраниците на Маурисио Сари ја продолжија лошата серија на Милан кој сега веќе три кола не знае за победа и полека се откажува од битката за титулата која е се поблиску до Неапол.

Милинковиќ- Савиќ уште во 4. минута го отвори резултатот и донесе водство за домашниот тим, а Закањи погоди во 38. минута за 2:0. Со тој резултат се замина на пауза.

Во вториот дел Луис Алберто и Фелипе Андерсон уште два пати ја тресеа мрежата за „Росонерите“ по што беше поставен и конечниот резултат на средбата.

И покрај поразот, Милан остана на втората позиција со 38 бодови, додека Лацио се искачи на третата позиција на првенствената табела со бод помалку од Милан.

Неприкосновен лидер е Наполи кој во моментов има 50 бодови и цели 12 поени позитива во однос на второпласираниот Милан.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни