Поврзете се со нас

Англија

Шпанската ѕвезда на Сити: Освојувањето на Премиер лигата е како да сте освоиле Лига на шампиони!

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManCity

Родри играше на стоперската позиција во Шпанија под водство на Луис Енрике, но под водство на Луис Де Ла Фуенте, фудбалерот на Манчестер Сити се очекува да се врати на својата природна позиција.

Фантастичниот деструктивец е важен дел од тактичките замисли на Пеп Гвардиола и веќе неколку сезони игра на врвно ниво, но иако оствари големи успеси, се уште чека на првата титула во Лигата на шампионите.

Манчестер Сити ќе има тежок испит во четвртфиналето против Баерн Минхен, но Родри вели дека ниту еден соиграч не се плаши од баварците, бидејќи според него нивото на натпревари во Премиер лигата се исто како секое коло да се игра во Лигата на шампиони.

– Премиер лигата е толку тешко и силно натпреварување, што на крајот се споредува со Лигата на шампионите. После елиминацијата од Реал Мадрид минатата сезона, кога ја освоивме Премиер лигата, исто како да ја освоивме Лигата на шампиони.

– Премиер лигата е како да сте ја освоиле Лигата на шампиони. За мене Премиер лигата е Суперлига, секоја година е потешка, – вели Родри.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни