Поврзете се со нас

Европски првенства

Шпанија пронајде решение за Шкотска, Албанија ита кон ЕП (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/SEFutbol

Селекцијата на Шпанија пронајде решение и ја совлада Шкотска со 2-0 во дерби средбата од 7. коло од групата А во квалификациите за Европското првенство.

„Црвената фурија“ загуби од истиот овој противник во месец март и вечерва беше решена да ги израмни сметките, цел која на крајот на оствари. Домаќините беа доминантни и сосема заслужено дојдоа до трите бода со головите на Мората и Сансет во второто полувреме

Шпанците остануваат на второто место со 12 бода, поточно Шкотска е прва со 15 со тоа што островјаните имаат одиграно еден меч повеќе од денешниот противник.

Албанија пак ита кон Европското првенство во 2024 година со оглед на тоа што вечерав запише уште една победа. Албанците ја добија Чешка со 3-0 со головите на поранешните македонски младински репрезентативци Асани и Сефери (2).

Albania 1-0 Czech Republic – Jasir Asani 9′
byu/4gjdtokurwa insoccer

Albania 2-0 Czech Republic – Taulant Seferi 51′
byu/4gjdtokurwa insoccer

Albania 3-0 Czech Republic – Taulant Seferi 73′
byu/4gjdtokurwa insoccer

Нашиот западен сосед сега има 13 бода со што е на првата позиција во групата Е во која второпласираната Полска има 9 поени.

Останати резултати:

Хрватска-Турција 0-1

Кипар-Норвешка 0-4

Андора-Косово 0-3

Фарски Острови-Полска 0-2

Белорусија-Романија 0-0

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни