Шпанија ја надигра Чешка во првиот меч од главната фаза на ЕП

kaneljas

Селекцијата на Шпанија обезбеди над Чешка од 31-25 во првиот меч од главната фаза на Европското првенство.

„Црвената фурија“ го оправда фаворит и тоа во средба во која уште во првиот дел си создаде значајна предноста од пет голови (14-9) која во продолжението ја зголемуваше и во еден период дојде и до десет, но Чесите во финишот се избори ја попристоен пораз од „само“ шест голови разлика.

Душебајев и Фернандез дадоа по пет погодоци, а голманот Перез Де Варгас забележа 11 интервенции. На спротивната страна Мрква имаше 13 одбрани, додека Здрахала даде 8 голови од 11 обиди.

Facebook Коментари