Поврзете се со нас

Европски првенства

Шпанија е симната од тронот, Шведска по две децении е број еден во Европа

Објавено

на

Репрезентацијата на Шведска е победник на 15. Европско ракометно првенство кое од 13 јануари до денеска се одржуваше во Унгарија и Словачка.

Швеѓаните во големото финале славеа над Шпанија со 27-26 и тоа со голот на Екберг по звукот на сирената. Имено Канелјас направи пенал по што одговорноста ја презема Екберг кој го надмудри Перез Де Варгас и со тоа и ја донесе првата титула на својата селекција, нација по пауза од две децении.

Со ова скандинавците воедно ја симнаа „црвената фурија“ од тронот на европскиот ракомет со оглед на тоа што последните два континентални собири во 2018 и 2020 им припаднаа на Шпанците.

Играч на натпреварот беше голманот Паличка кој запиша 11 одбрани и даде 1 погодок.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни