Поврзете се со нас

Репрезентација

Шпанците доминираа во Скопје, Македонија ги отвори квалификациите со пораз од фаворитот во групата

Објавено

на

Македонската кошаркарска репрезентација не успеа да го изненади фаворитот Шпанија и ги започна квалифкациите за СП 2023 со пораз на домашен терен (65:94).

Шпанците по првиот период водеа со 14:21, а до крајот на полувремето веќе имаа двоцифрена предност (30:41), со која најавија позитивен исход за себе на гостувањето во Скопје.

Третиот период го потврди победникот, за на крајот Шпанија да слави со убедливи 65:94 и очекувано да биде на врвот на табелата во квалификациската група.

Младиот Тео Симиќ беше најдобар реализатор во нашата селекција со 18 поени, Вајли постигна 10, додека Робев реализираше 9 поени.

Во шпанскиот состав, Сима постигна 17, додека Лопез-Аростеги уфрли 15 поени во кошот на македонската селекција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни