Поврзете се со нас

Велосипедизам

Шокантен инцидент: Велосипедист падна од мост за време на „Џиро ди Ломбардија“ (Видео)

Објавено

на

Велосипедистите често се изложени на големи ризици и заработуваат сериозни повреди за време на исцрпувачките етапи, а денеска се случи уште еден шокантен инцидент.

За време на трката „Џиро ди Ломбардија“, белгискиот велосипедист Ремко Евенпул не само што излета од патеката, туку падна од мост со височина од околу 5 метри.

Италијанската телевизија „РАИ“ објави дека Евенпул бил жив и свесен кога лекарскиот тим го пренесувал во најблиската болница, каде ќе му бидат направени и сите потребни испитувања.

Со девет победи сезонава, 20-годишниот Евенпул беше и прв фаворит за победа трката во Ломбардија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни