Поврзете се со нас

Германија

Шок во Германија: Третолигашот Сарбрикен го исфрли Баерн од германскиот Куп (Видео)

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/FCBayern

Сарбрикен го направи најголемото изненадување во актуелната рунда на германскиот Куп, елиминирајќи го големиот фаворит Баерн Минхен со победа (2:1) на домашен терен.

Баварците поведоа со голот на ветеранот Милер во 16. минута, но третолигашот во судиското надополнување израмни за 1:1 на полувреме.

Натпреварот се ближеше кон продолжение, но Сарбрикен го шокираше германскиот првак со гол во 96. минута, кога Гаус ги постави конечните 2:1 и предизвика голем удар за Томас Тухел и неговите играчи.

Не само што Сарбрикен игра во третата лига, туку се наоѓа и на 15. место во ова натпреварување.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни