Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Шкупи успешно го отвори настапот во футсал Лигата на шампиони

Објавено

на

blank

Македонскиот футсал тим Шкупи, успешно го започна настапот во најелитното европско натпреварување, Лигата на шампионите.

Вечерва во Скопје, Шкупи славеше над ирскиот првак Блу Меџик Даблин со убедливи 3:0 и без проблеми се пласираше во следната елиминациска рунда.

Шкупи го почна настапот во квалификациите и во јануари 2021 година ќе го очекува новиот противник во следната фаза, односно меѓу 32 најдобри европски екипи.

Сефери го отвори резултатот во 7. минута од средбата, во 30. минута гостите постигнаа автогол преку Соареш, а конечниот резултат го постави Незир во последната минута од средбата.

Шкупи ќе го дознае својот следен противник по ждрепката закажана за 9. декември, а натпреварите од шеснаесетфиналето ќе се играат меѓу 12 и 17. јануари.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни