Поврзете се со нас

Македонија

Шкупи со сигурна дерби победа ја заврши сезоната и го доби шампионскиот трофеј од ФФМ

Објавено

на

Шкупи пред неколку кола ја завери титулата во домашното првенство, но во последното коло, продолжи шампионското славје во Чаир и со победа за заокружи извонредната сезона.

Врвот на македонскиот фудбал денеска го донесе шампионскиот трофеј во Чаир и играчите на Седлоски беа крунисани за нови шампиони, а доминацијата оваа сезона ја потврдија и со сигурна победа против Академија Пандев.

Трапановски со два гола во првиот дел ја најави победата на домашниот тим, по што во вториот дел беа потврдени новите три бода со голот на Абази.

Денешните натпревари во ПМФЛ воглавно немаа никакво резултатско значење и сите патници во Европа веќе беа познати, па така Шкупи ќе биде наш претставник во квалификациите за ЛШ, а Академија Пандев и Шкендија како второ и третопласирани ќе одат во квалификациите за Конференциската лига.

ПМФЛ последно коло:
Шкупи – Академија Пандев 3:0
Струга ТЛ – Шкендија 1:1
Скопје – Брегалница 4:1
Борец – Ренова 1:5
Тиквеш – Македонија ЃП 2:1
Работнички – Пелистер 2:1

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни